Log in
inloggen bij
Hulp bij wachtwoord
Geen account?
shop word lid
Home / Artikelen

Een nieuwe visie op duurzaamheid

Thijs Kurstjens - 9 april 2024

In 2022 startte corporatie Woonveste een traject om haar duurzaamheidsvisie en -aanpak te herijken. Twee jaar later kijken we terug met een aantal betrokkenen. Wat zijn de geleerde lessen? Eric van de Einden (bestuurder), Sam Schoonus (manager vastgoed), Marleen Muskens (adviseur strategie en beleid), Jeroen Cools (voormalig adviseur leefbaarheid), Jeroen Rijkers (vastgoed), Karin Pellicaan (financiën) en Thijs Kurstjens (adviseur duurzaamheid, ingehuurd via Atrivé).

Eric van den Einden, bestuurder van Woonveste, stelt zichzelf begin 2022 de vraag of de organisatie goed is voorbereid op de toekomst. Hugo de Jonge prepareert nieuw beleid voor de corporatiesector en de nationale prestatieafspraken zijn in de maak. Verduurzaming zou een prominent onderdeel gaan vormen van het beleid, zoveel was al wel duidelijk. Parallel drong de harde realiteit van de stijgende gasprijzen en toenemende energiearmoede door. Het huidige beleid, met de focus op isoleren en pas in tweede instantie op termijn een rol voor duurzame energie, vroeg om bijstelling. Ondertussen bleek de vertaling van het bestaande duurzaamheidsbeleid naar uitvoering ook geen lichte taak. De aanpak behorend bij de voorbeeldige energieneutrale nieuwbouwprojecten, waarmee Woonveste succesvol pionierde, bleek niet zonder meer te kopiëren naar de bestaande voorraad.

We moeten aan de bak!

Woonveste vraagt Thijs Kurstjens, senior adviseur bij Atrivé, hen te ondersteunen bij het herijken van de duurzaamheidsvisie. Wat volgt is een stapsgewijze aanpak van MT-bijeenkomsten met evaluaties, discussies en visies voor een nieuwe werkwijze. Samen met de raad van commissarissen volgt het MT een masterclass duurzaamheid, zodat iedereen op de hoogte is van de actuele wet- en regelgeving en relevante ontwikkelingen. Een ideale basis om vervolgens met elkaar te sparren over de positie en ambitie van de organisatie rondom het thema duurzaamheid. “We moeten aan de bak!” constateerde Eric terecht en zo geschiedde.

Nog elke dag blij

Een van de eerste acties was het opzetten van een Asset Management team als onafhankelijk adviseur van het MT en bestuurder. Het AM-team is samengesteld uit medewerkers van verschillende disciplines: strategie en beleid, financiën, wonen, duurzaamheid en vastgoed. Duurzaamheid werd daarmee een integraal onderdeel van de portefeuillestrategie, waarbij ook het tactische deel van de verduurzamingsopgave werd meegenomen. Adviseur strategie en beleid Marleen Muskens: “Het getuigt van lef en vertrouwen van het MT en bestuur om deze verandering in onze organisatie door te voeren. Met die beweging ben ik nog elke dag blij. Dit jaar gaan we weer een stap verder in het uitlijnen van de opgave. De basis hiervoor is vorig jaar gelegd.”

Met die beweging ben ik nog elke dag blij. Weer een stap verder in het uitlijnen van de opgave.

Marleen Muskens

Volledige bericht lezen?

Het volledige item is gratis beschikbaar voor onze leden.
Nog geen lid? meld u aan bij ons netwerk.

Reacties

Onderhoud renovatie Van Marnixstraat Drunen (2023)
Onderhoud renovatie Van Marnixstraat Drunen (2023)
bekijk ook
zie ook
boek
Jan Rotmans-boekenpakket Jan Rotmans-boekenpakket

Bestel de bestsellers 'In het oog van de orkaan' en 'Verandering van tijdperk' van Jan Rotmans nu te...

� 44,90
boek
Toolkit Duurzame Woningbouw II Toolkit Duurzame Woningbouw II

De succesvolle Toolkit Duurzame Woningbouw is geactualiseerd! De vernieuwde versie is aangepast aan...

� 49,00
x Met het invullen van dit formulier geef je Renda en relaties toestemming om je informatie toe te sturen over producten, dienstverlening en gerelateerde zaken. Akkoord
Renda ©2025. All rights reserved.

Deze website maakt gebruik van cookies. Meer informatie AccepterenWeigeren